היחידה הארצית לחקירות הונאה פתחה השבוע בחקירה של האזנות סתר שבוצעו לכאורה באמצעות תוכנת רוגלה במכשירי טלפון של גורמים פוליטיים, עורכי דין ואנשי ציבור בהווה ובעבר בחיפה. החקירה נפתחה בעקבות תלונה מפורטת שהוגשה ליאח"ה, וכוללת חומר רב שנמסר למשטרה. בידי יאח"ה רשימה של יותר מ-15 אישים מתחומים שונים.
2 צפייה בגלריה
חקירה ביאח"ה
חקירה ביאח"ה
חקירה ביאח"ה
(צילום אילוסטרציה: Shutterstock)
שוטר ופוליטיקאי
בין האישים שעל פי החשד התבצעה האזנת סתר לטלפון שלהם נמצא גם ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי. אם אכן נפרץ הטלפון שלו, והיה מי שאסף מידע עליו, מדובר ברעידת אדמה. בורובסקי מילא שורה של תפקידים ציבוריים בתחום האכיפה והביקורת והיה איש המשטרה הבכיר ביותר שיצא מחיפה.
בורובסקי שירת 30 שנה תפקידים רבים ובכירים במשטרה, ביניהם מפקד מרחב עמקים, מפקד משטרת חיפה, מפקד המכללה לקצינים בכירים, ולאחר העלאתו לתפקיד ניצב, ראש אגף מבצעים ומפקד המחוז הצפוני.
לאחר פרישתו מהמשטרה כיהן בשנים 2005-2008 כיועץ במשרד מבקר המדינה והוביל צוות מאבק בשחיתות השלטונית. בין תיקיו במשרד המבקר, בדיקת החשדות נגד אוהד אולמרט ואברהם הירשזון. בהמשך דרכו עלה שמו כמועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה.
בשנת 2008 החל בורובסקי את פרק חייו הפוליטי בחיפה, ועמד בראש סיעת "מהפך". במאבק על ראשות העיר בבחירות המקומיות באותה שנה, הפסיד ליונה יהב בהפרש של 9 אחוזים, וסיעת מהפך הכניסה למועצה 3 מנדטים. בבחירות 2013 נפגשו שוב בורובסקי ויהב, אז נרשם ניצחון גדול ליהב בהפרש של 20 אחוז. סיעת מהפך הכניסה למועצה רק 2 מנדטים. בבחירות 2018 התאחדה מהפך של בורובסקי ושל שותפו לדרך, יעקב פיינגולד, עם רשימתו של דוד עציוני. בורובסקי פרש ממועצת העיר, והרשימה המאוחדת הכניסה 4 מנדטים.

"זה פיגוע פלילי"

היום פועל בורובסקי משמש כעורך דין במשרד שהקים. שמו עלה בחודשים האחרונים בהקשר של ריצה לראשות העיר חיפה בבחירות הבאות, והוא כבר הודיע שבכוונתו להתמודד.
2 צפייה בגלריה
ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי
ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי
ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי. "אני מופתע"
(צילום: פרטי)
קראו גם >>>
השבוע, בעקבות החשד שנחקר ביאח"ה לפיו הטלפון שלו נפרץ, מסר בורובסקי ל"ידיעות חיפה": "מפתיע לשמוע שאני ברשימה ושמישהו מאזין לי. משטרת ישראל והפרקליטות צריכים למצות את הדין עם מזמיני העבודה. אין לי יריבות עם אף אחד, אבל יחד עם זה אני דורש ממשטרת ישראל ומהפרקליטות למצות את הדין משום שמדובר בתופעה חמורה.
"לא יעלה על הדעת במדינה דמוקרטית, שבה כל בעל אמצעים, בין אם הוא רשות מקומית ובין אם אדם פרטי, יוכל כראות נפשו לשאוב מידע מתוך מכשירי פלאפון. זה פיגוע פלילי חמור לדמוקרטיה ולשלטון החוק!
"אני קורא לכל אדם שכלפיו התעורר חשד שהאזינו לו בהאזנה לא חוקית לפלאפון שלו, לסור לנקודת המשטרה ולמסור את כל הידוע, כולל חשדות כדי להקים מחסום מפני העברות החמורות והפגיעה בפרטיותם של האנשים. אני בטוח שהאינטרס לגלות את מפירי החוק משותף לכל נבחרי הציבור ולכל אזרח במדינה".
ל"ידיעות חיפה" נודע כי הפריצה לכאורה לטלפונים של אותם אנשים התבצעה על פי החשד במהלך שנת 2021, ובחלק מהמקרים לאחרונה.
לשאלת "ידיעות חיפה" האם התנהלת חקירה בחשד להאזנות סתר ופריצה לטלפונים של אנשי ציבור ופוליטיקאים בחיפה נמסר מהמשטרה: "בהתאם לפרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בדבר מינוי צוות הבדיקה, משטרת ישראל משתפת פעולה באופן מלא ובשקיפות עם צוות הבדיקה, שכאמור החל עבודתו. מעבר לכך ומטבע הדברים, ככל שיעלו פרסומים, לא נתייחס לפרטי הבדיקה או לתיקי חקירה שונים".