כאשר מחמוד ג'אבר עלה בהרכב הנבחרת במשחק מול איסלנד בטייבה, מקום מגוריו, הייתה חגיגה. בתי הקפה היו מלאים עד אפס מקום, ובבית משפחת ג'אבר התכנסו מעל 100 איש.
4 צפייה בגלריה
מחמוד ג'אבר
מחמוד ג'אבר
מחמוד ג'אבר
(צילום: עוז מועלם)
כולם החזיקו אצבעות לקשר מכבי חיפה שרשם הופעת בכורה מרגשת. מי היה מאמין שהבחור השקט והצנוע שרק לפני שנה יצא מאנונימיות ילבש את מדי הכחול לבן במשחק משמעותי.
לפני שנה מכבי חיפה רשמה את אחד ממשחקיה הטובים בעונה האחרונה כשגברה 0:1 על סלביה פראג במסגרת הליגה האזורית. באותו משחק ברק בכר החליט להעניק מנוחה לחלק משחקני הההרכב ונתן הזדמנות לשחקני הרוטציה. שון גולדברג, עופרי ארד, אורי דהן, טאלב טוואטחה ומחמוד ג'אבר. אבל דווקא ג'אבר, הצעיר שבחבורה, זכה לשבחים מקיר לקיר. הוא עשה קילומטרז', תיקל בלי סוף, חילץ כדורים רבים, חילק מסירות מדויקות, והירבה להצטרף להתקפה. הקשר הדינמי אומנם נפצע במחצית השנייה והוחלף, אבל בצוות המקצועי החלו להפנים שיש כאן עניין עם לוחם אנרגטי שאפשר לבנות עליו וחובה לתת לו הזדמנויות במהלך העונה.
4 צפייה בגלריה
מחמוד ג'אבר
מחמוד ג'אבר
מחמוד ג'אבר
(צילום: עוז מועלם)
ג'אבר הוא סיפור סינדרלה קלאסי. כשסיים את דרכו במחלקת הנוער, כמו רבים וטובים, הוא לא מצא את מקומו בקבוצה הבוגרת וכנהוג במועדון הושאל למועדון אחר כדי שהבחור המופנם יחזור אפוי ומחושל יותר. הוא הצטרף להפועל נוף הגליל מהליגה הלאומית, ושיחק תחת הדרכתו של איתי מרדכי, שהכיר אותו היטב עת אימן במחלקת הנוער של מכבי חיפה. הוא שותף ב-30 משחקים, והיה בין הבולטים בקבוצה. חוות הדעת המצוינות הולידו זימון לתחילת האימונים בכפר גלים עם יתר המושאלים כאשר על המשבצת שלו היו הקפטן נטע לביא, מוחמד אבו פאני, חוסה רודריגס והרכש החדש עלי מוחמד. אלא שג'אבר לא הרגיש לרגע נחות. הוא הראה את עצמו, שרף שטחים, גמא מרחקים והיה חד ותזזיתי. בכר לא יכול היה להתעלם מהטורבו הזה והחליט להשאירו בסגל. או אז גם הגיעה הפציעה הקשה של הקפטן לביא ובנוסף אבו פאני התמהמה עם החתימה על החוזה החדש, מה שפתח לג'אבר הזדמנויות שהוא ידע לקחת.

הדינמו מטייבה

הכדורגל במשפחת ג'אבר, כך מסתבר, עובר בגנים. אחיו עבדאללה ג'אבר הוא שחקנה של בני סכנין ומשתייך לנבחרת פלסטין. סבם של השניים, עבדאללה, החל את המורשת, ונחשב לגדול שחקני טייבה. גם האב, נביל, המשיך את המסורת והשניים הם שדחפו את מחמוד לשחק כדורגל. נביל בנה לאחים חדר כושר בבית ומחמוד מבלה בו שעות כדי לשפר ביצועים. הוא משקיע מאוד בשדרוג הכוח הפיזי ועובד על אלמנטים של מהירויות שמסייעים לו רבות על משטח הדשא.
4 צפייה בגלריה
משחק הכתרה
משחק הכתרה
האוהדים רוצים עוד אליפות. ג'אבר יכול לעזור בזה
(צילום: עוז מועלם)
במכבי חיפה מגדירים אותו כגרסה ישראלית של אנגולו קאנטה, קשרה של צ'לסי ונבחרת צרפת. שעליו נאמר בפראפרזה: שני שליש מכדור הארץ מכוסה מים ואת השאר מכסה קאנטה. בחור שלא מפסיק לרוץ שגורם "דפיקות לב" גם למאמן כושר ותיק ומנוסה כמו דרור שמשון. שחקן שנותן 200 אחוז בכל אימון ומשחק. ״הנתונים שלו "הורגים' את הג'י פי אס. בכר מאוהב בו בגלל ההשקעה הרבה והתרומה הענקית באימונים ובמשחקים", אומרים במועדון.
עם זאת, במועדון מודעים לכך שכדי להיות שחקן שלם ולעשות עוד קפיצת מדרגה ג'אבר שמרבה להצטרף לחלוצים מהקו השני יהיה חייב לשפר את הסיומת מול השער. גם האלמנט הזה בא לידי ביטוי במשחק מול איסלנד כאשר הוא הגיע להזמנות פז ברחבה ולא בעט במיומנות.
קראו גם: >>
בנבחרת ישראל ג'אבר התאחד בחודש עם מכר ותיק איתו שיתף פעולה בקבוצות הילדים של הפועל כפ"ס - מנור סולומון. השניים היו חברים לקבוצה עד שאחד מהם עבר למחלקת הנוער של מכבי חיפה והשני למכבי פ"ת. אפרופו נבחרת ישראל, סיפור הסינדרלה של ג'אבר מגלה כי הקשר לא שיחק מעולם בנבחרות הצעירות, מה שממחיש את הקפיצה המטאורית שלו. הוא הגיע ישירות לנבחרת הבוגרת של ישראל.
מעבר לאינטנסיביות והניידות במכבי מדברים על שחקן עם מחויבות אינסופית. לעתים זו מחויבות -יתר שכמעט עלתה לנבחרת ביוקר במשחק מול איסלנד כאשר הקשר הקדמי ג'אבר הגיע לחפות על מחדל בהגנה ונכנס לתיקול ברחבה שכזכור בסופו של דבר לא הביא לבעיטת 11 מ'.
4 צפייה בגלריה
ברק בכר
ברק בכר
ברק בכר מאוהב
(צילום: עוז מועלם)
גורם במכבי חיפה אמר השבוע: "ג'אבר הוא נכס לכל מאמן. טיפוס מופנם ושקט שבא לעבוד, ולא לעבודה", אומרים שם. "הוא ווינר, ודוגמה לאיך מקצוען אמור להיראות. מאז שהוא חזר מנוף הגליל הוא בקו עלייה והתקדמות. ברור שהזימון וההופעות הטובות במדי הנבחרת רק אמורים לשפר את מעמדו".
מוסיף אותו גורם: ״אנשים לא מבינים איזה איכות יש לו. הוא בעונת פריצה אדירה והצוות המקצועי מאוהב בו בגלל ההשקעה האדירה. בכר אוהב שחקנים שמשקיעים באימונים. והוא וגיא צרפתי סומכים עליו בכל פעם שהוא מקבל הזדמנות. הוא משקיען שקשה למצוא. הנתונים מדברים. הוא רץ יותר מכולם, משהו סביב 12-14 ק"מ במשחק״.
ג'אבר האריך הקיץ את חוזהו עד קיץ 2024, אך בקצב הזה יתכן מאוד כי במכבי חיפה ירצו לפתוח במשא ומתן על חוזה משודרג וארוך טווח. דבר אחד בטוח: ההופעות במדי נבחרת ישראל תורמות לשדרוג מעמדו ועליית קרנו גם בקבוצה. נכון לעכשיו, ובפרט על רקע עזיבתו של חוסה רודריגס וחוסר הוודאות בעניין אבו פאני שעשוי לצאת לאירופה, ג'אבר הולך להיות בעונה הקרובה פקטור במכבי חיפה.