הוועדה המחוזית חיפה (רביעי) דנה בתכנית שמקדמת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לפינוי בה"ד חיל הים לטובת הקמת כ-1,300 יחידות דיור וכן שטחי מלונאות ומסחר.
4 צפייה בגלריה
תכנית פינוי בה"ד חיל הים בבת גלים
תכנית פינוי בה"ד חיל הים בבת גלים
תכנית פינוי בה"ד חיל הים בבת גלים
(הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים)
לקראת הדיון הגורלי שידון באחת התכנית הגדולות והחשובות בכל הנוגע לבנייה בעיר חיפה, הגישה המועצה לשימור אתרים התנגדות לתכנית המוצעת. התכני, לטענת המועצה לשימור, מוחקת כמעט לחלוטין את הבסיס ההיסטורי - אחד מבסיסי הצבא הבריטיים החשובים במרחב חיפה, וחלק מהותי מההיסטוריה של חיל הים הישראלי.
המועצה דורשת מגורמי התכנון למצוא את האיזון הנכון, שישלב בין בנייה חדשה לשימור ערכי ההיסטוריה והמורשת, שעיצבו את המרחב במשך 90 שנה.

4 צפייה בגלריה
בה"ד חיל הים
בה"ד חיל הים
בה"ד חיל הים
(צילום: המועצה לשימור אתרים)

מה עיקרי ההתנגדות של המועצה לשימור אתרים?


התכנון החל לפני שהושלם תיעוד המצב הקיים באתר: מבחינת צעדי קידום התכנית עולה, שסקר שימור מרקמי, או תיק התיעוד המתחמי, הנדרש כחלק ממסמכי התכנית, לא הושלם כאשר החל תהליך התכנון, וגם לא כאשר התכנון נדון ברשויות תכנון ברמות שונות.
לטענת המועצה לשימור אתרים, תיעוד איכותי חייב להיות קודם להכנת תכנית, בוודאי במתחם היסטורי כה בעל משמעות, שכן תכנית שאינה לוקחת בחשבון מראש את מסקנות התיעוד ומתקדמת לפניו, לא תערוך את השינויים הנדרשים בשלב מאוחר יותר בטענה שהשינויים הנדרשים הם גדולים וכבר הושקעה עבודה רבה שתרד לטמיון.

4 צפייה בגלריה
בהד חיל הים היסטורי
בהד חיל הים היסטורי
לשמר או להרוס? בה"ד חיל הים היסטורי
(קרדיט ישעיהו טרינצר)

קראו עוד:

שימור ארבעה צריפים בלבד, מדגם אחד, ו"מחיקת" הבינוי מתקופת חיל הים הישראלי: התכנית הנוכחית מציעה לשמר רק ארבעה צריפים מדגם אחד, שמייצג תקופה מסוימת אחת של המחנה הבריטי בלבד. זאת, תוך הריסה של מבנים מדגמים שונים ומתקופות נוספות של המחנה, שהינם בעלי חשיבות היסטורית ואדריכלית. בין המיועדים להריסה, נכללים כל המבנים שהוקמו בתקופת חיל הים הישראלי, שהיתה ארוכה יותר מהתקופה הבריטית וכמובן משמעותית ביותר בהיסטוריה של החיל ואנשיו.
בין מבנים אלה, בולט במיוחד מבנה יחיד מסוגו בארץ לאימונים במים, שבנוסף לחשיבותו ההיסטורית כולל היבטים אדריכליים ייחודיים, ומייצג גם את רוח הבנייה הישראלית בתקופת המעבר בין הסגנון הבינלאומי לסגנון הברוטליסטי.
המועצה לשימור אתרים גורסת, כי יש לשמר מגוון מדגמי הבנייה הבריטית הצבאית, ובמיוחד את מבנה מרכז המחנה (המבנה המרשים ביותר מהתקופה הבריטית). כמו כן, יש לערוך דיון מעמיק יותר, עם אנשי חיל הים, ולבחור יחד איתם את המבנים הראויים לייצוג תקופה זו של המרחב.
היעדר התחשבות במערך הדרכים ההיסטורי וסטרוקטורת הבינוי שנוצרה במרחב: המחנה הבריטי נבנה בצורה מתוכננת מראש, תוך בחינה ואיתור המקום והתאמתו לצרכים צבאיים. לפיכך, התייחסות למתווה הקיים, בכלל זה הדרכים ההיסטוריות, חשובה במיוחד. מערך הדרכים בתכנית המוצעת דורס את מערך הדרכים ההיסטורי, לא נותן כל התייחסות לסטרוקטורת הבינוי הקיימת ולכן מקשה מאוד על שילוב מבנים ועצים לשימור (קרוב ל-200 עצים היסטוריים אמורים להיכרת לפי התכנית).
המועצה לשימור קוראת למצוא פתרונות ביניים, שישלבו בין המתווה ההיסטורי - כולל דרכים ועצים - לבין צירים וגושי בינוי חדשים.
יצירת מנגנון תמריצי שימור לשכונת בת גלים הוותיקה: תכנית זו, המקודמת על ידי המדינה ועל אדמות מדינה, היא הזדמנות לייצר מנגנון תמרוץ מקומי. אחת האפשרויות שמן הראוי לבחון ולעגן בתכנית, היא להקצות שטח לגוף ציבורי ולתת בו זכויות בניה משמעותיות. אותו גוף ציבורי יוכל להקצות שטחים בנדל"ן שייבנה על שטח זה, כפיצוי על זכויות בנייה שלא ניתן לממש במגרשים בבת גלים הוותיקה, מטעמי שימור.

4 צפייה בגלריה
בה"ד חיל הים
בה"ד חיל הים
פיני הבה"ד תשנה את בת גלים לחלוטין
(צילום: צבי רוגר)

אדר' גילה מרגולין, מחוז חיפה במועצה לשימור אתרים: "אנו מצפים שהמדינה, כיזם התכנית, תשמש מגדלור לתהליכי תכנון מוקפדים, שייתנו מקום של כבוד לשימור המורשת הפיזית שהתפתחה במשך שנים, כבסיס בעל משמעות במרחב אורבני מתחדש. המועצה לשימור אתרים מוכנה לתרום מיכולותיה המקצועיות ולסייע בקידום השימור במתחם ככל שיידרש".