הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, אישרה את תוכנית המתאר הכוללנית לנשר. התוכנית שקודמה על ידי האגף לתכנון מקומי במינהל התכנון והעירייה, כוללת תוספת של כ-10,500 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 68,700 תושבים עד שנת 2040.
1 צפייה בגלריה
התוכנית שתשנה את נשר
התוכנית שתשנה את נשר
התוכנית שתשנה את נשר
(הדמיה: מודי אבירם)
בנוסף ליחידות הדיור, התכנית כוללת תוספת של כ-1,318,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר וכ-45,500 מ"ר עבור שטחים לצרכי ציבור. בחלק המערבי של העיר, התכנית מציעה הקמת אזור תעסוקה חדש במקום אתר מחצבה "4 וחצי" שכבר לא נמצא בשימוש.
התוכנית שמה דגש על חיזוק העירוניות, באמצעות פיתוח מע"ר (מרכז עסקים ראשי) לאורך הרחובות דרך השלום ודרך בר יהודה כמרחב ציבורי שוקק, רציף ומגוון הנשען על מערכת הסעת המונים.
בשל התנאים הטופוגרפיים של היישוב, התכנון המוצע כולל בין היתר דרגנועים שיחברו בין שכונות העיר ושטחי התעסוקה וכן גשרים בין מתחם התעסוקה במחצבה 4.5 לרכבל חיפה ולטכניון.
כמו כן, התוכנית מציעה פיתוח והעצמה של מוקדי תיירות קיימים וחדשים בעיר, בהם פיתוח הפארק המטרופוליני בבריכות נשר ופיתוח שני מוקדי תיירות נוספים - פארק הגשרים בנחל קטיע ומתחם קמפינג ותיירות במחצבת חרייבה הממוקמת בלב פארק הכרמל.
קראו גם >>>
בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת הקמת כביש עוקף חדש לנשר, צירי מערכת הסעת המונים ונתיבי תחבורה ציבורית וכן מיקום חדש לתחנת הרכבת העתידית - רכבת העמק בסמוך למרכז העיר.
מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, ציינה כי "התוכנית מכוונת את עיקר תוספת יחידות הדיור החדשות לעיר באמצעות התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות וחיזוק המרקם העירוני הקיים ע"י תוספת שטחי תעסוקה ומסחר בלב העיר. בנוסף, התוכנית שומרת על עתודות הפיתוח של העיר לשנים קדימה אך קובעת שהפיתוח בשטחים אלו יעשה באופן מדורג וצמוד דופן לפיתוח הקיים ובממשק עם שטחי הטכניון הצמוד לעיר".
העיר נשר הינה חלק ממטרופולין חיפה, ושוכנת במורדות המזרחיים של הכרמל. אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-26,000 אלף נפש.
עוד כתבות - חדשות חיפה