אלכסנדר אגנצב עבר תלאות עד שהגיע ממריופול המופגזת לישראל. כעת הוא ובני משפחתו שהגיעו לחיפה מספרים על קשייהם לשכור דירה בשל דרישותיהם של בעלי הדירות.
2 צפייה בגלריה
אלכסנדר אגנצב באוקראינה
אלכסנדר אגנצב באוקראינה
אלכסנדר אגנצב באוקראינה
(צילום: פרטי)
המשפחה הצעירה ביקשה להתגורר באזור מרכז הכרמל. הם ענו למודעה לגבי דירה שבעליה דורשים דמי שכירות של 3,500 שקלים בחודש. מעבר לשכירות, התבקשה המשפחה להעביר שני ביטחונות הכוללים ערבות בנקאית על סך 20 אלף שקלים, ושיק מזומן על סך 9,000 שקלים שניתן לפדות מיד.
לדברי אגנצב, למרבית העולים יש קושי לעמוד בדרישות הכספיות. אגנצב: "אני ומשפחתי חיינו בדירה יפה במריופול, ושאפנו למצוא דבר דומה בחיפה, במרכז הכרמל. מצאנו דירה שדרשו עליה 3,500 שקל לחודש, אבל אז הבעל דירה התייעץ עם עורך דין ושינה את דרישתו לכזו שכוללת ערבות בנקאית של 20,000 שקלים, ועוד בחודש הראשון לתת עוד 9,000 שקל כשיק מזומן, שאפשר לקחת לבנק ומיד לקבל כסף. כלומר השיק הראשון הוא כשיק ביטחון והשני לשימוש מיידי".
"זה הרבה מאד כסף אפילו בשביל 'משפחה רגילה' ולא רק לעולים חדשים מאוקראינה. אמרנו לבעלת הדירה שאנחנו עולים ומתכוונים להישאר כאן אבל היא אמרה שעלינו לדבר עם בעלה, הבעל שלח אותנו לעורך דין.הרגשתי שמסובבים אותי בין אנשים. זה לא הרגשה נעימה, התנהגות נוראית".
לעולה החדש יש תחושה שלא בוטחים בעולים. אגנצב: "אני חושב שהעניין העיקרי שלא רצו לתת לנו את הדירה כי אנחנו עולים. ברור שהיא פוחדת שלעולים מאוקראינה אין כסף בימים אלו".
2 צפייה בגלריה
משפחת אגנצב עם שרת הקליטה
משפחת אגנצב עם שרת הקליטה
משפחת אגנצב עם שרת הקליטה בהגיעם לארץ
(צילום: פרטי)
קראו גם: >>
לדבריו יש עולים נוספים שסובלים מבעיה דומה. כך אחד מחבריו, שרצה לשכור דירה ברוממה וסורב כי הוא עולה חדש. אגנצב: "כשאני חיפשתי דירה כל הזמן שאלו אותי מה השכר שלי ומה מצבי. סיפרתי שאני ומשפחתי עולים ומתכננים להישאר כאן, שיש לנו כסף להשכיר דירה. אמא שלי מתווכת נדל"ן במקצועה, עבדה בזה הרבה שנים, אחר כך הייתה לה חנות ממתקים במריופול. אנחנו רוצים לחיות בישראל אבל זה מסתבר לא פשוט".
אגנצב, סטודנט בן 19, הגיע לכאן עם הוריו ואחיו. הם רצו דירת 5 חדרים, בקומה שלישית כמעט 120 מ"ר, ולא מרוהטת. המשפחה נאלצה לוותר על הדירה שמצאו, ולבסוף התמקמה בדירה ברחוב שושנת הכרמל עליה הם משלמים 3,800 שקלים.
לטענתו, בעלי הדירות לא ממש מתעניינים מה עבר עליהם באוקראינה. "זה היה כמו סרט אימה, ממש מפחיד", הוא אומר. "התעוררתי מרעש המטוסים, והרוסים זרקו פצצות ברחוב במרחק 15 מטר מהבית שלנו. יצאתי החוצה וראיתי אנשים בורחים. הבתים של השכנים נהרסו. אני והמשפחה שלי ברחנו לדירה של סבתא שלנו. למחרת נפלה פצצה בתוך הדירה, ליד החדר שינה והתפוצצה באש. זה היה ב-10 במרץ, הגענו לישראל ב-8 באפריל אחרי מסע ארוך ממריופול, דרך רוסיה, פולין, אסטוניה, אסיה ועד שהגענו לישראל".
ידידו של אלכס, החיפאי הוותיק, אלכסיי ברמן: "ליוויתי את אלכס ומשפחתו לראות כבר כעשר דירות. כששומעים שהם עולים, מיד צצה דרישה של ערבות בנקאית בין 10-20 אלפי שקלים. פשוט ביזיון. מאיפה הם אמורים להביא את הכסף? הם ממש חמודים, אבל החברה ישראלית לא באמת מקבלת אותם. אני בקבוצות שונות של עולים, ושמעתי שעוד עולים חוו את הדרישה הזו לערבות".
פורסם לראשונה: 08:51, 16.05.22