צעיר, בשנות ה-20 לחייו, מאזור הצפון, הסובל מאלרגיה לבוטנים, מאושפז בימים אלו בבית החולים רמב"ם במצב קשה לאחר שנחשף למזון המכיל בוטנים.
3 צפייה בגלריה
מיון רמב"ם
מיון רמב"ם
הובהל למיון רמב"ם
(צילום: רמב"ם)
הצעיר השתתף בחתונה באולם אירועים, אכל גלידה שהכילה ככל הנראה בוטנים, והחל לחוש ברע. אמו של הנפגע מספרת: "הוא עזב את המקום, הלך הביתה ויצר איתי קשר כדי שאזכיר לו מה מינון התרופה שהוא צריך לקחת כדי להתמודד עם התגובה האלרגית. תוך כדי שיחה איתי, כלתי תפסה את הטלפון והודיעה לי שהוא התמוטט ושהיא מזמינה אמבולנס".
מעדות האם עולה כי הצעיר עבר החייאה בתוך זמן קצר, עם הגעת צוות מד"א למקום, אך למרות שהצליחו להחזיר לו דופק ולייצב את מצבו, הוא מטופל מאז בטיפול נמרץ ומצבו מוגדר קשה.

3 צפייה בגלריה
חתונה
חתונה
מהחתונה לטיפול נמרץ
(צילום: canva)

אמו של הצעיר מסבירה כי הוא במעקב רופא אלרגולוג מאז ומתמיד, וכשהיה סובל מתגובה אלרגית היא הייתה בדרך כלל מתונה וטופלה באמצעות משאף או אנטיהיסטמינים (תרופות המשמשות כטיפול טווח קצר לתגובה אלרגית). ברשות הצעיר, לא היה מזרק אפיפן, הידוע כמציל חיים במקרים של תגובה אלרגית חריפה, בזמן האירוע הקשה. למעשה מתברר שלמרות שהצעיר אובחן כאמור כאלרגי לבוטנים, לפני שנים רבות, משפחתו לא תודרכה שכדאי מאוד שהוא יישא איתו תמיד את המזרק.
מאז המקרה הצעיר מאושפז בשבועיים האחרונים במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם.

3 צפייה בגלריה
אלרגיה חריפה לבוטנים
אלרגיה חריפה לבוטנים
אלרגיה חריפה לבוטנים
(צילום: canva)

קראו עוד:

לדבריו של ד"ר אדוארדו שחר, מנהל היחידה לאימונולוגיה קלינית ברמב"ם ומומחה לאלרגיות, רגישות למזונות נפוצה מאוד ויכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, אך תמיד יש לקחת בחשבון כי היא עלולה להגיע למצב מסכן חיים: "ישנו ציבור גדול של אנשים הסובלים מאלרגיה לסוגי מזון שונים, הנפוצים ביניהם הם בוטנים ואגוזים, מוצרי חלב וביצים. מרבית האנשים יסבלו מתסמינים מתונים, גרד, נפיחות, קוצר נשימה, פריחות וכדומה, אך במקרים נדירים, התגובה עלולה להחריף ולהתפתח למצב של ירידה בלחץ הדם, קושי בנשימה, שוק אנפילקטי ואף סכנת מוות ממשית".
ד"ר שחר מסביר ומחדד: "אנשים המאובחנים כאלרגיים למזון צריכים להימנע ככל האפשר מחשיפה למזונות האמורים, להיות במעקב קבוע של רופא מומחה, ולהקשיב להמלצות הטיפול שהוא נותן, להכיר את התסמינים להתפתחותה של תגובה אלרגית, להחזיק ברשותם מזרק אפיפן שיכול להציל חיים במידה ומתפתח אירוע מסכן חיים, וכמובן - להתפנות, מהר ככל האפשר, אל בית החולים הקרוב במקרה כזה".