סולומון טקה ז"ל מקרית חיים נהרג כתוצאה מירי של שוטר, שירה לעבר המדרכה וליבת הכדור פגעה בסולומון והרגה אותו.
4 צפייה בגלריה
זוכרים את סולומון טקה
זוכרים את סולומון טקה
סולומון טקה
(צילום: פרטי)
שופט בית משפט שלום חיפה זאיד פאלח קבע (שלישי) בהכרעת הדין כי השוטר פעל על פי חוק ומתוך הגנה עצמית. בהכרעת הדין נכתב כי בית המשפט החליט לזכות את הנאשם מביצוע העבירה המיוחסת לו בכתב האישום, שעניינה גרימת מותו ברשלנות של המנוח סולומון טקה ז"ל.
הכרעת דין זו עניינה גרימת מותו הטראגי של המנוח, כתוצאה מפגיעת חלקי כדור, שנורה על ידי הנאשם, קצין משטרה שהיה בחופשה עם בני ביתו, עת כיוון את אקדחו לעבר אספלט בקרבת המנוח, ירה כדור אחד, וליבת הקליע פגעה בגוף המנוח וגרמה למותו.

4 צפייה בגלריה
הוריו של סולומון טקה ז"ל
הוריו של סולומון טקה ז"ל
הוריו של סולומון טקה ז"ל
(צילום: אלעד גרשגורן)

האירוע התרחש ביום 30/6/2019 בשעות הערב, עת ביקש הנאשם לברר עם נערים קטינים, חשד לסחיטת אחד מהם על ידי השאר. לפני תחילת האירוע, שתו הנערים בקבוק וודקה, ובדיקת נוזלי גופו של המנוח העלתה, שבגופו נמצאו ריכוזים שונים של אלכוהול וכן החומר הפעיל בקנאביס וחומצת חשיש.
הנאשם, שהיה לבוש אזרחי, הזדהה בפני המנוח וחבריו כאיש משטרה, והציג בפניהם את תעודת המינוי המשטרתית שלו, אך המנוח טען בפני הנאשם, שמדובר בתעודה מזויפת.
הנערים, יחד עם המנוח, החלו להקניט את הנאשם, לקלל אותו, ובשל חששו של הנאשם שהאירוע יסלים, הוא החל להתרחק מהם, לכיוון רעייתו וילדיו. המנוח ויתר הנערים לא הרפו מהנאשם, המשיכו ללכת אחריו, להקניטו, לקללו ולאיים לפגוע בו, זאת שעה שהנאשם המשיך להתרחק מהם. בין היתר, הנערים איימו על הנאשם כי יביאו לו אנשים מנצרת לפגוע בו, וכי יזרקו עליו בלוק.
בשלב מסוים, ותוך הליכתם הצמודה אחר הנאשם, החלו המנוח ויתר הנערים לממש את איומיהם, וידו אבנים לעברו. חלק מהאבנים פגעו בנאשם, בחלקי גופו השונים, כולל פגיעה באזור העורף, שהרופאים הגדירו אותה כפגיעה העלולה לסכן את חייו.

4 צפייה בגלריה
זוכרים את סולומון טקה
זוכרים את סולומון טקה
זוכרים את סולומון טקה
(צילום: גיל נחושתן)

קראו עוד:

במעמד זה שלף הנאשם את אקדחו, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים והמנוח, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור, ומשלא נענו לבקשתו, ותוך שהמנוח מחזיק בידו אבן ומצמצם מעט את הפער בינו ובין הנאשם, עד כדי מרחק הנע בין 3 ועד 5 מטרים, חש הנאשם שחייו וחיי רעייתו וילדיו נמצאים בסכנה, על כן ירה כדור אחד, לצידו של המנוח, וליבת הכדור ניתזה מהאספלט לעבר גוף המנוח וגרמה למותו.
בית המשפט הגיע למסקנה, שהנאשם פעל מתוך הגנה עצמית, בכך שבשעת הירי חש סכנה מוחשית ומיידית, לחייו ולחיי בני משפחתו, והדרך היחידה לנטרל סכנה זו הייתה באמצעות ביצוע הירי, על כן הנאשם זוכה מביצוע העבירה שיוחסה לו.

4 צפייה בגלריה
אזכרה בקברו של סולומון טקה
אזכרה בקברו של סולומון טקה
אזכרה בקברו של סולומון טקה
(צילום: גיל נחושתן)

עוד קבע בית המשפט, כי נוהל המשטרה לפתיחה באש, בעת קיומה של סכנה מוחשית ומיידית לחיי אדם ו/או לגופו, הקובע כי שוטר רשאי במקרה זה לבצע ירי לגוף האדם המסכן אותו – נוהל זה לוקה בחסר, על כן בית המשפט המליץ לתקן את הנוהל המשטרתי, בכך שבמקרה של סכנת חיים לשוטר, תתווסף גם הסמכות לירות לצידו של האדם המסכן את חייו, בנוסף לסמכות לירות לגופו, וזאת במטרה למזער את הנזק הצפוי להיגרם לאותו אדם. בחירת אופן ביצוע הירי, אם לגופו או לצידו, תהא נתונה לשיקול דעתו של השוטר, בהתאם לנסיבות המקרה.
עוד המליץ בית המשפט, כי תוקם ועדה מקצועית לקביעת נהלים ברורים בנוגע לאופן ביצוע ירי לצידו של אדם, ובין חבריה יהיו גם אנשי מקצוע, המיומנים בביצוע ירי, וגם משפטנים.