הלך לעולמו (ראשון) יהודה זיסאפל, אחד מבכירי ומייסדי ההייטק בישראל. בטכניון נפרדו בצער עמוק מאחד מבוגרי המוסד האקדמי, ומי שליווה ודחף את הטכניון למצויינות.
3 צפייה בגלריה
יהודה זיסאפל
יהודה זיסאפל
חלוץ ומייסד. יהודה זיסאפל
(צילום: דוברות הטכניון)
פרופ' אורי סיון, נשיא הטכניון: "יהודה היה דוגמה ומופת לבוגר טכניון שרתם את חזונו ואת כשרונו לטובת פיתוח הטכנולוגיה והכלכלה הישראלים ולחינוך הדורות הבאים. הוא גילם באישיותו את הרוח האמיתית של הטכניון, המשלבת מצוינות, חדשנות, חריצות ורוח יזמית עם מחויבות חברתית עמוקה ודאגה לרווחת הקהילה. חזונו ומחויבותו לחברה הישראלית באו לידי ביטוי בפעילותו החינוכית והחברתית רבת ההשפעה".
נשיא הטכניון ציין כי יהודה, יחד עם אחיו זהר שהלך לעולמו בשנה שעברה, היו חברים ושותפי אמת של הטכניון, מקור גאווה ומודל השראה לכל בוגרי הטכניון.
יהודה וזהר זיהו בשלב מוקדם את הפוטנציאל הטכנולוגי הטמון בננוטכנולוגיה והתגייסו להקמת המרכז לננו-אלקטרוניקה ע"ש הוריהם שרה ומשה זיסאפל, שהיה הראשון מסוגו בישראל.
המרכז יחד עם מכון ראסל ברי לננוטכנולוגיה התניעו את מהפכת הננוטכנולוגיה בישראל ומיצבו את הטכניון בחזית המחקר העולמי בתחום.
פרופ' סיון הוסיף כי האחים זיסאפל תרמו בבניין להנדסת החשמל ומחשבים שנפתח השנה ונקרא על שמם.
"תמיד נשאר אסירי תודה ליהודה ולזהר ולכל משפחת זיסאפל על התמיכה, על השותפות ועל החברות רבת השנים. יהיה זכרו של יהודה ברוך", ציין פרופ' סיון.

3 צפייה בגלריה
יהודה זיסאפל מקבל מנשיא הטכניון את אות הטכניון
יהודה זיסאפל מקבל מנשיא הטכניון את אות הטכניון
יהודה זיסאפל מקבל מנשיא הטכניון את אות הטכניון
(צילום: דוברות הטכניון)

תחילת ההייטק


יהודה זיאספל ז"ל החל ללמוד בפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי בטכניון עוד בתקופת שירותו הצבאי וסיים את לימודיו ב-1966. הוא נפצע במלחמת ששת הימים ובתום האשפוז החל לעבוד ב"מוטורולה", שם התקדם במהירות לתפקידים בכירים.
באמצע שנות השבעים הקים את חברת "בינת", לשיווק מוצרי תקשורת נתונים. בתום שירותו הצבאי של האח הצעיר זהר, אף הוא בוגר הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי בטכניון, הזמין אותו יהודה לחבור אליו בתחום המקצועי.
כך נולדה בשנות השמונים "רד תקשורת נתונים" שפיתחה מוצרים ייחודיים והתחרתה בחברות ענק בשוק הגלובלי. יחד הם יצרו מודם זעיר שהוביל למהפכה ולהצלחה כלכלית מסחררת.
הרעיונות החדשניים שלהם הובילו ליצירת חברות הזנק נוספות וכך הפכו האחים יהודה וזהר זיסאפל ליזמים הסדרתיים הראשונים של מדינת ישראל.
לימים אמר יהודה: "יצרנו שותפות נדירה. אנו מאוד שונים איש מאחיו, הן בחזות והן בחשיבה ובהתייחסות לדברים. זה טוב – אנו מפרים זה את זה".
יהודה היה יזם פעיל גם בתחומי הביוטכנולוגיה והטכנולוגיה הביו-רפואית והקים עם פרופ' נאוה זיסאפל את חברת "נעורים פרמקולוגיה" ואת החממה "רד ביומד".
בשנת 2001 העניק הטכניון ליהודה תואר דוקטור לשם כבוד על מנהיגותו ועל תרומתו לפיתוח תעשיית ההייטק בישראל ועל מעורבותו הרבה בקידום החינוך הטכנולוגי והמדעי בישראל.
ב-2003 הונחה אבן הפינה למרכז לננו-אלקטרוניקה ע"ש שרה ומשה זיסאפל, שנבנה הודות לתרומתם של האחים. הקמת הבניין סייעה לפיתוח תחום הננו-טכנולוגיה בטכניון והפכה את ישראל למובילה בתחום.
בשנת 2019 העמידו האחים זיסאפל תרומה גדולה להקמת הבניין להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש יהודה וזהר זיסאפל, וב-2022 הוענק להם אות הטכניון - אות ההוקרה הגבוה ביותר שמעניק המוסד על מפעל חיים למען הטכניון ועל תרומה לקידום האנושות, רווחת העם היהודי ומדינת ישראל.

3 צפייה בגלריה
פרופ' פרץ לביא והאחים זיסאפל
פרופ' פרץ לביא והאחים זיסאפל
פרופ' פרץ לביא והאחים זיסאפל
(צילום: דוברות הטכניון)

קראו עוד:

חלוצי ההייטק


יהודה זיסאפל אמר בטקס לפני כשנתיים: "התחלתי את לימודיי בטכניון בשנת 1961 וסיימתי ב-1966, עוד לפני שנטבע הצירוף 'הייטק ישראלי'. רק כעבור עשור התרחשה הפריצה בתעשייה הטכנולוגית בישראל, ולשמחתי נכנסנו אליה בנקודת זמן קריטית והפכנו לחלוצים בהייטק הישראלי.
"בתפקידי כיו"ר ארגון בוגרי הטכניון וגם בתפקידיי בהמשך יזמתי תוכניות חינוכיות המתייחסות לצורכי ההייטק הישראלי ובה בעת מקדמות תלמידים מהפריפריה וכך מצמצמות פערים חברתיים. יחד עם זהר הקמתי בטכניון את המרכז לננוטכנולוגיה ע"ש הורינו, שרה ומשה זיסאפל, ובקרוב נחנוך את הבניין החדש בפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים.
"המשק הישראלי סובל ממחסור חמור במהנדסים ובכוח אדם טכנולוגי, ואנו מאמינים שהבניין החדש של הפקולטה יסייע לטכניון במשימתו להגדיל את מספר חברי הסגל ואת תחומי המחקר וההוראה ולהכשיר יותר מהנדסים צעירים לטובת תעשיית ההייטק בישראל."