הסופר והמחזאי א.ב יהושע נפטר הלילה בבית החולים איכלוב וייטמן מחר (רביעי) בישוב עין כרמל בשעה 17:30.
4 צפייה בגלריה
א.ב יהושע יונה יהב
א.ב יהושע יונה יהב
א.ב יהושע יונה יהב
(צילום: אלעד גרשגורן)
יהושע מזוהה עם העיר חיפה, התגורר בה 45 שנים, כתב בה את יצירותיו הגדולות, ועבד לארוך שנים באוניברסיטת חיפה. יהושע עזב את חיפה בשנת 2012 ועבר לגבעתיים לאחר שרצה להתגורר בסמוך לילדיו ונכדיו.
ראש העיר חיפה לשעבר יונה יהב נפרד מיהושע: "הכרתי אותו שהייתי בגיל 15. אני הייתי כתב בביטאון הצופים והוא היה העורך. בהמשך הוא התמנה לנשיא התאחדות הסטודנטים היהודים העולמית. במסגרת התפקיד יהושע עבד בפריז, עד שהנשיא דה גול החליט לגרש את הסטודנטים היהודים וההתאחדות עברה ללונדון. שם החלפתי אותו בתפקיד. יהושע עבר לחיפה בעקבות הצעת עבודה באוניברסיטת חיפה שם כיהן כדיקן הסטודנטים. הפכנו לחברים טובים. הוא התגורר בדרך הים. עזרתי לו לקבל מאריה גוראל היתר לבניית צריף בלב הוואדי כדי שיוכל לכתוב שם. ובאמת הוא כתב שם את מיטב יצירותיו ביניהם מר מאני. הוא היה אדם סימפטי, אדיב, ושתמיד התגייס לסייע למטרות ציבוריות. אנו מרכינים ראש היום ונפרדים מחבר יקר".
4 צפייה בגלריה
א.ב יהושוע
א.ב יהושוע
א.ב יהושוע
(צילום: צביקה טישלר)
נפרדים באוניברסיטה
אוניברסיטת חיפה מרכינה את ראשה על מותו של פרופ' (אמריטוס) א.ב יהושע, דיקן הסטודנטים הראשון של האוניברסיטה וחבר סגל בחוג לספרות עברית והשוואתית. "אוניברסיטת חיפה מרכינה ראש עם מותו של פרופ' א.ב יהושע, מענקי הרוח של החברה הישראלית ואחד מעמודי התווך של אוניברסיטת חיפה. פרופ' יהושע, שהיה דיקן הסטודנטים הראשון שלנו, סלל את הדרך בה צעדנו לאורך השנים. הוא הדריך והאיר והיה שם תמיד עבורנו. תרומתו של א.ב יהושוע לתרבות הישראלית ולחברה הישראלית לא תסולא בפז. הוא ידע לעסוק בסיפורים האישיים ודרכם לספר את סיפורה של החברה הישראלית כולה. הוא היה ידיד ושותף לאורך שנים לפיתוח האוניברסיטה, וקולו יחסר לכולנו", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין.
4 צפייה בגלריה
א.ב יהושע
א.ב יהושע
פרופ' א.ב יהושע באוניברסיטה
(קרדיט: אריק בלטינשטר)
פרופ' יהושע החל את דרכו באוניברסיטת חיפה בשנת 1970, הוא כיהן כדיקן הסטודנטים הראשון של האוניברסיטה בין השנים 1970-1973 והיה מייסדה של המכינה הקדם-אקדמית, שקלטה מתנדבים וסטודנטים יהודים שהגיעו ארצה בעקבות מלחמת ששת הימים. בשנת 1972 התמנה לחבר סגל בכיר במסלול אמן בחוג לספרות עברית והשוואתית, שם היה חבר סגל עד צאתו לגמלאות. עבודת ההוראה ארוכת השנים שלו הניבה פרשנויות מקוריות ליצירות של עגנון, של קפקא ואחרים, ומסות על ענייני ספרות ומוסר. פרופ' יהושע היה מהאמנים הראשונים שהצטרפו לאוניברסיטת חיפה במסלול אמן, והתרומה המשמעותית שלו, הן כמרצה עבור הסטודנטים והן לחוקרים ולחוקרות בחוג, תרמה להבנה של חשיבות מסלול זה.
4 צפייה בגלריה
א.ב יהושע
א.ב יהושע
א.ב יהושע
(צילום: אוניברסיטת חיפה)
"פרופ' א.ב יהושע היה דמות מופת, איש רוח משכמו ומעלה, שהשאיר אחריו אין ספור טקסטים יקרי ערך, שהפכו לחלק מהמורשת התרבותית של מדינת ישראל. הוא היה דוגמא לתרומתו העצומה של איש רוח, שעוסק בצורה חסרת פניות בסוגיות המשמעותיות של החברה בה הוא חי, בכישרון בלתי נדלה, באנושיות ובחום השמור לסופרים הגדולים ביותר. פרופ' יהושע היה בין הראשונים שסלל את הדרך לשילובם של אנשי תרבות באקדמיה והדגים במשך שנים כיצד האקדמיה יכולה להתברך בשילוב הזה. אנחנו באוניברסיטת חיפה גאים להיות חלק ממורשתו של א.ב יהושע", אמר רקטור האוניברסיטה פרופ' גור אלרואי.
קראו גם: >>
פורסם לראשונה: 10:39, 14.06.22