הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה אישרה שתי תוכניות בחיפה: תוכנית למגורים ומלונאות ב"מתחם מרכוס" ותוכנית המשלבת מגורים ומסחר בכיכר ספר שברחוב מוריה.
4 צפייה בגלריה
מוריה חיפה
מוריה חיפה
הבנייה הצפויה בכיכר ספר
(ערן מבל אדריכלים)
התוכנית ברחוב מוריה 107, תוכניתו של היזם וחבר המועצה יעקב פיינגולד, הינה על שטח של 2.5 דונם וממוקמת במתחם הרחובות מוריה, קרית ספר ואילון. מדובר בתוכנית להגדלת זכויות הבנייה של שלוש קומות נוספות לבניין מגורים של 15 קומות המשלב קומת מסחר ובו 60 יחידות דיור .
בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת הקמת כיכר ציבורית לכיוון רחוב מוריה שתהיה פתוחה לציבור הרחב וחניון ציבורי של 100 חניות בתת הקרקע שישרת את תושבי האזור.
לאור המיקום המרכזי של התוכנית לאורך ציר הרכס המקבל שירות טוב של תחבורה ציבורית, בהחלטתה להפקדת התוכנית, החליטה הוועדה המחוזית להנמכת מספר החניות הפרטיות לחניה אחת בלבד לכל דירה במקום 2 ורבע חניות לפי התכנית הקודמת. השטח המתפנה במרתף העליון יכלול שימוש מסחרי שיאפשר ניצול מיטבי של תת הקרקע.
בהתאם להתנגדויות שהוגשו לתוכנית שעסקו ברובן בתוספת הגובה המוצעת והנמכת מספר החניות הפרטיות, ציינה הוועדה בהחלטתה כי "התוכנית מאפשרת ניצול מיטבי של תת-הקרקע ומאפשרת תוספת שאינה משמעותית מעל הקרקע באזור מרכזי המשורת היטב על ידי תחבורה ציבורית".
התוכנית תואמת את עקרונות הגובה בתוכנית הכוללנית ומסמך בניה לגובה המקודם בוועדה המקומית. כמו כן, לפרויקט תרומות ציבוריות לאזור של הוספת חניון ציבורי ושטחים פתוחים לטובת ציבור הרחב. מספר החניות לדירות הותאם לתקן החדש שאושר בשנת 2016 ולמדיניות מינהל התכנון והוועדה המחוזית לצמצום תקני חניה לעידוד שימוש בתחבורה ציבורית.
4 צפייה בגלריה
מוריה חיפה
מוריה חיפה
כך תיראה מוריה המחודשת
(ערן מבל אדריכלים)
קראו גם: >>>
התוכנית השניה היא תוכנית "מתחם מרכוס", חלה על שני מתחמים משני צידי של רחוב יפה נוף על שטח כולל של כ-6 דונם.
בחלק העליון של המתחם שבין רחוב יפה נוף לשדרות הנשיא, התוכנית מציעה הקמת שני מבנים בני 13 קומות - אחד למלונאות ואחד למגורים, שיכללו שלוש קומות משותפות שישמשו עבור מסחר. המבנה שמיועד למלון פונה לשדרות הנשיא והוא כולל 170 חדרי מלון. המבנה למגורים פונה לרחוב יפה נוף ובו 45 יחידות דיור.
בצדו השני של רחוב יפה נוף ובחלק התחתון המתחם, התוכנית כוללת הקמת מבנה מגורים מדורג הכולל 16 יחידות דיור. בנוסף ליחידות הדיור, המתחם כולל גם גן ילדים ובית קפה שישמש את תושבי השכונה.
4 צפייה בגלריה
מתחם מרכוס
מתחם מרכוס
מתחם מרכוס
(משרד משה צור אדריכלים ובוני ערים)
4 צפייה בגלריה
איתמר בן דוד
איתמר בן דוד
איתמר בן דוד
(ענבל מרמרי)
התוכנית נערכה ע"י משרד משה צור אדריכלים ובוני ערים. בראש הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה עומד איתמר בן דוד.
פורסם לראשונה: 17:14, 12.10.21