הטכניון בחיפה סיים את השלב הראשון בשדרוג המרכז למחשוב-על בקמפוס. תהליך השדרוג, הצפוי להסתיים עוד השנה, יוביל לשיפור דרמטי ביכולתו האנרגטית של המרכז ויהפוך אותו לאשכול המחשוב החזק ביותר באקדמיה הישראלית ולמרכז מצוינות בכל הקשור למחקר מבוסס חישובים בארץ ובעולם.
3 צפייה בגלריה
הטכניון בחיפה
הטכניון בחיפה
הטכניון בחיפה
(צילום: דוברות הטכניון)
את המהלך הוביל המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון פרופ' בועז גולני, שאמר כי "פרויקט השדרוג של המרכז למחשוב-על יצא לדרך בעקבות החלטה אסטרטגית של הנהלת הטכניון להכפיל לפחות פי 10 את יכולות חישוב-העל של הטכניון בשנים הקרובות. זאת מתוך הכרה שכוח חישוב זמין וזול הוא תנאי הכרחי לקיומה של פעילות מחקרית איכותית במציאות הגלובלית התחרותית. כך הוחלט לשדרג את המרכז הקיים בהשקעה כוללת של כ-14 מיליון שקלים, ובנוסף גויסה תרומה של 8 מיליון דולר להקמת מבנה חדש ברמת הגנה גבוהה ובו מרכז חישוב חדשני".
3 צפייה בגלריה
המרכז החדש
המרכז החדש
המרכז החדש
(צילום: דוברות הטכניון)
במסגרת הפרויקט הוקם בטכניון אשכול ה-HPC החזק ביותר באקדמיה הישראלית - אשכול חישובי המבוסס על שרתי DGX-A100 של חברת Nvidia הכולל עשרות שרתים וכמות גדולה של מאיצים גרפיים מסוג A100, המחוברים ברשת מהירה מסוג Infiniband של Nvidia (מלאנוקס). האשכול הוקם בהובלת מהנדסי אגף המחשוב בטכניון ובעזרת חברת הראל ונציגי Nvidia.
לדברי פרופ' רועי פרידמן, סגן המשנה לנשיא ומנכ"ל למערכות מידע ומחשוב, המרכז החדש כבר מאפשר שיתופי פעולה עם התעשייה – לדוגמה, שיתוף הפעולה עם חברת PTC שעליו הוכרז לאחרונה. "פעילויות אלה יועצמו ככל שיתקדם המשך השיפוץ של מרכז המידע הנוכחי וככל שתתקדם בנייתו של המרכז החדש", אמר פרופ' פרידמן, "בנוסף, כבר עתה ערוך הטכניון לאפשר גם לחוקרים מהאקדמיה הישראלית בכללותה להריץ משימות חישוביות מורכבות על מערך חישוב-העל הטכניוני, וגם כאן הצפי הוא לגידול מהותי בפעילות".
3 צפייה בגלריה
חונכים את המקום
חונכים את המקום
חונכים את המקום
(צילום: דוברות הטכניון)
באגף מחשוב ומערכות מידע בטכניון מתכננים הגדלה ניכרת נוספת של יכולות מרכז החישוב אף מעבר לכך, זאת לאור החשיבות הרבה של בינה מלאכותית (AI) בכלל ולמידת מכונה בפרט בכל תחומי המחקר כיום.