הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, אישרה להפקדה את תוכנית להקמת שכונת מגורים במתחם הצבאי שמתפנה בסטלה מאריס בחיפה.
1 צפייה בגלריה
השכונה החדשה בסטלה מאריס
השכונה החדשה בסטלה מאריס
השכונה החדשה בסטלה מאריס
(הדמיה משרד דרבן ורבקל אדריכלים)
התוכנית, שביוזמת רשות מקרקעי ישראל, הינה על שטח כולל של 50 דונם, והיא ממוקמת בסמוך לשכונות כרמל צרפתי ורמת שאול, על קו רכס הכרמל המערבי בשטח הבסיס הצבאי המתפנה, מצפון לרחוב טשרניחובסקי וממזרח לרכבל ולכנסיית הכרמליתים.
התוכנית כוללת 460 יחידות דיור במבנים בגובה של 5-15 קומות. מתוך כלל היחידות הדיור, 115 יוקצו עבור דירות קטנות. בנוסף, התוכנית כוללת הקמת טיילת ציבורית בשטח של כ-13 דונם שתשלב מבני ציבור, מסחר ותיירות. הוועדה קבעה הוראות שימור בנוגע ל-4 מבני שימור של בנוקרים ועמדות ששימשו את הצבא הבריטי מתקופת המנדט.
מאחר ומדובר בתוכנית הממוקמת על קו הרכס, הושם דגש על בינוי המשתלב בקו הרכס הכרמל, זאת כדי שלשמור על נוף הרכס מכיוון העיר התחתית ומטיילת בת גלים. ברחוב טשרניחובסקי, מתוכננת בנייה גובהה יותר שתשלב חזית מסחרית וכיכר ציבורית. כל המרפסות בפרויקט יפנו לכיוון הרכס והחניות יהיו בתת הקרקע.
בהיבט התחבורתי, התוכנית ממוקמת בסמוך לרכבל סטלה מאריס ולקו מטרונית עתידי שיעבור ברחוב טשרניחובסקי.
מ"מ מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, רונן סגל, ציין: "הקמת השכונה תאפשר לציבור ליהנות מנגישות לקו הרכס של הכרמל הצופה למפרץ חיפה ולגליל בזכות הטיילת שתוקם לאורך המתחם. השכונה תגדיל את היצע הדיור בעיר במתחם מגורים איכותי במיקום אטרקטיבי בעיר. כמו כן, תאפשר השכונה לייצר חזית אורבנית פעילה לאורך אחד הצירים המרכזיים של הכרמל (רחוב טשרניחובסקי) ובנוסף תעודד הליכי התחדשות עירונית בשכונות הסמוכות".
פורסם לראשונה: 12:04, 28.12.21