מחקר חדש של רמב"ם עם המשרד להגנת הסביבה, ובשיתוף המרכז הרפואי שמיר ואוניברסיטת בן גוריון מצא בפעם הראשונה בעולם כי חשיפה של נשים הרות למתכות כבדות, עלולות לגרום לשיבוש אנדוקריני בתינוקות.
4 צפייה בגלריה
תינוק עובר
תינוק עובר
מה ההשפעה על הילדים
(צילום: shutterstock)
מתוך 904 הנבדקות, נמצאו מתכות ב-98% מהאימהות, אך עדיין ברמות העומדות בתקן הבינלאומי, ובקרב 2-5% מהיילודים נמצא שינוי בסמן המעיד על שיבוש במערכת האנדוקרינית. המחקר בראשיתו ואין מידע על ההשלכות בעתיד.
במחקר, שנערך על 904 נשים הרות ועובריהן בין השנים 2016-2019, נבדק כיצד משפיעה שאיפה של מזהמים סביבתיים, ובכלל זה מתכות כבדות וחומרים רעילים אחרים על הנשים ועל העוברים. הנחקרים חולקו לשתי קבוצות, האחת ממפרץ חיפה והשניה מגוש דן. הבשורה הטובה היא שרמת המזהמים בשתן הנשים ההרות בשני האיזורים עמדה בתקנים הבינלאומיים והיתה אף נמוכה מהרמות המוגדרות כמזיקות על ידי ארגון הבריאות העולמי.

4 צפייה בגלריה
עובר
עובר
מה השפעת הסביבה על נשים הרות ויילודים?
(צילום: shutterstock)

ד"ר עידו שולט, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ברמב"ם, הציג את ממצאי המחקר, בכנס בינלאומי בנושא רפואת האם והעובר שערך היום מערך נשים ויולדות בניהולו של פרופ זאב וינר, בקריה הרפואית רמב"ם .
במסגרת המחקר, נלקחו דגימות שתן של כל אמא ביום הלידה, לצורך בדיקת הימצאות של מספר סוגי מתכות. מיד לאחר הלידה נבדק המרחק בין איבר המין ובין פי הטבעת אצל התינוקות בני היומם. במחקרים קודמים נמצא כי המרחק הזה, AGI (Anogenital Index) יכול להעיד על שיבוש המערכת האנדוקרינית בשלבים מוקדמים של ההריון, כתוצאה מחשיפה לפסולת פלסטית תעשיתית. "ביקשנו לחקור האם חלה סטיה מהנורמה של AGI גם בחשיפה למתכות כבדות. האינדקס המודד את המרחק בין אברי המין לפי הטבעת, הינו הסמן המוקדם ביותר היכול להעיד על שיבוש אנדוקריני", אומר ד"ר שולט.
יצויין כי המערכת האנדוקרינית, היא המערכת ההורמונלית הכוללת אוסף של בלוטות שמייצרות הורמונים, המופרשים אל מחזור הדם ושולטים בתהליכים שונים באברי הגוף. הבלוטות, ובהן בלוטת התריס, יותרת המוח, יותרת הכליה ובלוטות נוספות מעורבות בפעילות הביוכימית והפיזיולוגית של הגוף, בפעילות השרירים ובכלל זה שריר הלב, במערכת החיסון, במערכות הרבייה, בתהליכי גדילה ועוד.

4 צפייה בגלריה
רמב"ם
רמב"ם
מחקר פורץ דרך
(צילום: רמב"ם)

מטרת המחקר הייתה לבדוק הימצאות של 8 מתכות רעילות בשתן של האימהות ביום הלידה. המתכות שנבדקו הן ארסן, קדמיום, כרום, כספית, ניקל, עופרת, סלניום ותליום. כמו כן, ביקשו החוקרים מרמב"ם, שמיר ואוניברסיטת בן גוריון לבדוק האם יש קשר בין הימצאות מתכות כבדות אלה אצל האם ובין מרחק AGI אצל היילודים.
"מתוך 904 הנבדקים, נמצאו מתכות בקרב מעל מ-98% מהאימהות אך עדיין ברמות העומדות בתקן הבינלאומי, בקרב 2-5% מהיילודים נמצא שינוי בסמן. במחקר, נמצאה השפעה על התארכות ה-AGI ככל שרמת המתכות בשתן האם היתה גבוהה יותר. אצל בנים נרשמה עליה במרחק הקצר שקשור לחשיפה לכרום, ובבנות נמצאה עליה במרחק הקצר שקשורה לחשיפה לניקל ועליה במרחק הארוך בחשיפה לניקל, כרום ותליום".

4 צפייה בגלריה
זיהום אוויר
זיהום אוויר
מתעשייה ותחבורה. חומרים שנפלטים משפיעים על נשים בהיריון
(צילום: י"א)

החוקרים הדגישו כי מבחינה זו לא נמצא הבדל בין הילודים במפרץ חיפה לעומת היילודים בגוש דן. "הסיבות יכולות להיות מפעלים מזהמים ובאותה מידה גם זיהום הנובע מצירי תחבורה ראשיים ותחנות דלק. הסיכון תלוי ברמת המזהמים באם התלויה בגורמים רבים כגון מרחק מגורים מצירי תחבורה עיקריים או מרחק וכיוון הרוח מאזור התעשייה הכבדה".
ומה המשמעות של תוצאות המחקר? לדברי ד"ר שולט, מרחק AGI הוא למעשה סמן מוקדם ביותר היכול להעיד של שיבוש אנדוקריני עתידי. "המחקרים על השלכות זיהומים סביבתיים על יילודים נמצאים בראשיתם ואין כיום מספיק מרחק בזמן כדי להבין את ההשלכות העתידיות. למעשה, מצאנו עדות לחשיפת חלק קטן מהיילודים לזיהום וכדי לאמוד את רמות הסיכון ואת ההשלכות נצטרך לעקוב אחר היילודים בשנים הקרובות, בדומה למחקרים עולמיים אחרים".
ד"ר שולט מסביר בסרטון את המחקר.
קראו גם: >>