כמה עצים עיריית חיפה מאפשרת לכרות מידי שנה? כמה נכרתו ומה עושים כדי לשמור על אחד הנכסים החשובים של העיר – העצים? סיעת הירוקים ביקשו כי העירייה תענה על שאלות אלו ואחרות.
4 צפייה בגלריה
עצים כרותים בצד הדרך
עצים כרותים בצד הדרך
עצים כרותים בצד הדרך בחיפה
(צילום: הקואליציה לבינוי שפוי וטבע)
הנתון שסיפקה העירייה בהחלט מדאיג, ולפיו בתקופה של שנתיים בלבד נכרתו אלפי עצים ברחבי העיר לטובת פיתוח ובנייה.
על פי הנתונים שסיפקה העירייה, בשנת 2019 נכרתו בעיר חיפה לא פחות מ-2123 עצים. גם בשנת 2020 נמשכה כריתת העצים בהיקפים גדולים, ובאותה שנה נכרתו 1428 עצים. יש להעריך כי מספר גדול יותר של עצים נכרים מידי שנה אך אינם מדווחים לעירייה.
יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן מביע דאגה עמוקה כי העיר מתנהלת ללא תכנית מסודרת או מדיניות הקובעת היכן ניתן לכרות עצים, והיכן חייבים לשמר אותם בכל מחיר.
בשאילתא שהגיש האן למועצת העיר, הוא מציין כי כבר בשנת 2019 הירוקים ביקשו לקדם תכנית שימור לשמירה על העצים בעיר, אך לדבריו, נראה כי לעירייה תחת ראשותה של עינת קליש, היד קלה על ההדק בכל הנוגע לכריתת עצים.
4 צפייה בגלריה
עצים כרותים בצד הדרך
עצים כרותים בצד הדרך
אין תכנית מסודרת לשמירה על עצים
(צילום: הקואליציה לבינוי שפוי וטבע)
האן: "אנו רואים את התפתחות משבר האקלים, טמפרטורות חום אדירות בכל רחבי אירופה וגם מדינת ישראל במציאות קשה זו. חשוב להבין שעצים משפעים רבות על איכות חיי התושבים. לעצים יש השפעה על טמפרטורה ולמעשה עצים מורידים את טמפרטורת הסביבה ויוצרים תנאים סביבתיים נוחים יותר לאנשים, למטיילים, לרוכבי אופניים וכדו'. עצים זה המזגן הסביבתי".
"לעצים יש השפעה על איכות האוויר והסביבה, ידוע שעצים קולטים פיח, עשן, אבק ודו תחמוצת הפחמן ופולטים לסביבה חמצן. מי שמסתובב בעיר רואה על כל צעד ושעל עצים רבים בדרכים ובשבילים בחיפה נכרתים, אנו רואים איך תכניות תמ"א 38 ותכניות בינוי נוספות מקודמות ללא התחשבות בעצים הקיימים במגרש תוך התעלמות מוחלטת מההנחיות של פקיד היערות הארצי והתקנות לשימור עצים".
4 צפייה בגלריה
עצים כרותים בצד הדרך
עצים כרותים בצד הדרך
העצים הם נכס שיש לשמור עליו
(צילום: הקואליציה לבינוי שפוי וטבע)
קראו גם: >>
להצטרפות לקבוצת העדכונים של mynet חיפה >>> https://bit.ly/3yWpXrY
4 צפייה בגלריה
אביהו האן
אביהו האן
דורש תכנית שימור. אביהו האן
(צילום: נחום סגל)
האן: "אנו רואים שכונות רבות בחיפה הופכות לשכונות בטון במקום שכנות ירוקות המאפיינות כל כך את שכונות העיר. עדיין במנהל ההנדסה של עיריית חיפה אין שינוי חשיבה בצורך לשימור עצים בתכניות בינוי וכך אנו רואים פרויקט אחר פרויקט כריתה של עצים במגרשי בינוי. יותר מכך גם הקבלנים שקיבלו היתר לבניה תחת הנחיה של שימור עצים, לא בהכרח שומרים על תנאי ההיתר ואנו רואים בסיום פרויקט איך חלק מהעצים שנדרש לשמר אינם".
האן והירוקים קוראים לעיריית חיפה ליישר קו עם ערים מתקדמות בארץ ובעולם, ולפעול ליישום תכנית רחבה ומתוקצבת לנטיעות עצים במקום אלו שנכרתו, ומניעת פגיעה בעצים נוספים. עוד דורש האן כי העירייה תקים צוות מומחים שיכין תכנית שימור עצים, וכל יזם וכל תכנית בינוי יצטרכו להתחשב בממצאי תכנית השימור.