מגיל צעיר הרגיש עורך הדין עבד עודה (38) שחושי הצדק שלו פועלים שעות נוספות. ״אני זוכר לא מעט מקרים שבהם ראיתי מהצד עוולות שונות שנעשות לאנשים ולא הייתי יכול לשתוק עליהן״, הוא מספר. ״בנוסף לזה גם עולם הרפואה מאוד קרץ לי בעניין הסעד והסיוע לאדם שזקוק לזה. לכן בחרתי להתמקד בנזקי גוף – אני חושב שעם הניסיון שצברתי, למדתי המון על נבכי עולם הרפואה, הוא אומר בחיוך.

2 צפייה בגלריה
עורך הדין עבד עודה
עורך הדין עבד עודה
עורך הדין עבד עודה
(צילום: אירית ויינשטיין)
יותר מ-15 שנה חלפו מאז שעשה את צעד הראשון בתחום נזקי הגוף – בתחילת הדרך עבד במשרד עורכי דין שייצג את תאגידי הביטוח הגדולים במשק, אבל בשנים האחרונות הוא עושה זאת דווקא מהכיוון של הנפגעים. ״אפשר להגיד ש׳חציתי את הקווים׳. לקחתי את הניסיון שצברתי במסגרת העבודה שלי בייצוג חברות הביטוח המובילות בישראל וכיום אני מייצג את האזרח הקטן אל מול המערכות המשומנות של חברות הביטוח״.
אז יש כאן סוג של יתרון עבורך?
״בהחלט. כשאתה מכיר את צורת החשיבה של אותן חברות, דרכי הפעולה שלהן, נקודות החוזקה והתורפה בתיק, זה בהחלט מהווה יתרון עבורי״, אומר עו״ד עודה בנחרצות. ״כבר בשלב די ראשוני של תיק שמגיע אליי אני יודע להעריך באופן די מדויק מה תטען חברת הביטוח וקל לי יותר לתכנן את אסטרטגיית ניהול התיק אל מול המערכות הגדולות והמשומנות הללו״.
במידה ונפגעתי בתאונה כלשהי, אילו דברים חשוב לי לדעת בשלב הראשון?
״יש כמה הליכים שמתרחשים במקביל וכולם חשובים כדי שאדם יוכל לקבל את הפיצוי שמגיע לו״, עונה עו״ד עודה ומסביר, ״כשאדם עובר תאונה הוא מוצף בהמון מושגים שהם לא חלק מהשגרה שלו: ביטוח לאומי, תביעה נגד מעסיק ועוד. זאת בנוסף לצורך לשמר את העבודה שלו מול הצורך לטפל בבריאותו. ״ישנה מחשבה רווחת שאדם יכול להתמודד לבד במקרים כאלה והיא שגויה מיסודה. אפשר להפסיד המון כסף בגלל שאדם בחר ללכת בלי עורך דין בשביל לחסוך כמה שקלים.

2 צפייה בגלריה
עורך הדין עבד עודה
עורך הדין עבד עודה
עורך הדין עבד עודה
(צילום: אירית ויינשטיין)

״לדוגמה, בטופס ב.ל 250, מספיק שיהיו חסרים פרטים שנראים זניחים וזה עלול להפיל תיק ולפגוע בכספים שמגיעים לאדם על פי חוק. כמו כן, השיהוי בהגשת מסמכים לביטוח לאומי יכול לגרום להפסד ניכר של כספים המגיעים לנפגע, ולכן קריטי לשכור שירותי עורך דין שמכיר את התחום על בוריו וזה תחום עיסוקו הבלעדי״.
במקביל לפניה לעורך הדין, מסביר עודה על הליכי הטיפול הרפואי. ״מבחינתי זו עצת זהב: תהיו קשובים קודם כל לגוף שלכם ותתרכזו בלהחלים״, קובע עורך הדין המנוסה. ״אנשים נפגעים בתאונות וחושבים שזה תאונות קלות ובסופו של דבר התוצאות עלולות להשליך הרבה שנים קדימה. קודם כל לגשת לקבל טיפול רפואי מקיף״.
במקביל לצד הפיזי, ישנה חשיבות גם לפן הנפשי בחלק מהמקרים: ״צריך להיות ער לשינויים שמתרחשים בנפשו אחרי תאונה. אם אחרי האירוע אדם לא מפסיק לחשוב על התאונה, סובל מנדודי שינה, מצב רוח ירוד ועוד סימפטומים – זה צריך להדליק לו נורה אדומה שאולי הוא סובל מהפרעת דחק פוסט טראומתית״, אומר עורך הדין. ״צריך לפנות לרופא המשפחה ולהציף את זה כדי לקבל הפנייה לגורמים מוסמכים. לעניין הפיצוי הכספי, חשוב שהתלונות יוצפו בשלב מוקדם אחרת יהיה קשה לקשור קשר סיבתי בין הטראומה הנפשית לבין האירוע״.
במהלך השיחה, קשה שלא להתפעל מרמת הידע, החכמה שבאה עם הניסיון ותשומת הלב שלו לפרטים הקטנים. ״אני חושב שבסוף הסיפוק שלי מגיע ממקרים שבהם אנשים קיבלו סכומי כסף גדולים שלא דמיינו בכלל. כשאדם אומר לך שהצלת לו את החיים והכסף הזה מסדר אותו לעוד הרבה שנים קדימה – זו הרגשה שממלאת אותי באושר בכל פעם מחדש. אי אפשר להפסיק להתרגש מזה״.