ד״ר נועה קליש מוציאה לאור את ספרה הראשון ״יוֹם נוֹלָד מִיָּם״. הרומן אשר עוסק במסע לגילוי עצמי, למציאת אור ואהבה, מגיע מהסודות הקיומיים של הרוח והחומר, של החלקיקים הקטנים ביותר ועד לאדם שלם. ד״ר נועה קליש מצליחה, דרך החוויות שלה בחיים, להביא לנו רומן מהפנט שמוציא אותנו למסע פנימי. יחד עם הדמויות אנחנו מנסים למצוא אור ואהבה בחיינו. בראיון אישי גיליתי קצת יותר על המשמעות של הספר ועל הסופרת...
2 צפייה בגלריה
צמרת הוצאה לאור
צמרת הוצאה לאור
צמרת הוצאה לאור
(צילום: ד"ר נועה קליש)
אשמח שתספרי לי על עצמך. שמי ד"ר נועה קליש, אני מתגוררת בכחל (צפון הכנרת) עם בעלי וארבעת ילדיי. יש לי בית עם גינה ונוף לכנרת, קירות ירוקים בבית. אני עושה יוגה כמעט כל יום.
אני מדענית, יש לי דוקטורט בכימיה פיזיקלית בנושא מוליכות המים. מאחורי קריירה יפה של הובלת פיתוחים טכנולוגיים בתחומים שונים כמו תרופות, אנרגיה וחקלאות. המדע תמיד עניין אותי כי הוא מתאר את העולם, אבל היה חסר שם משהו עבורי. חיפשתי את המשהו בתוך עולם המדע שנים רבות ותוך כדי לאט התבהרה לי תמונה חדשה שהכילה גם את עולם החומר, מה שמציג המדע כשהוא מתאר את העולם, יחד עם הרוח. הייתי חייבת לחבר הכל יחד כי הכל יחד הוא זה שמרכיב את העולם. גם הרגשות שלי בעולם, גם העולם שאני חווה בזמן מדיטציה וגם מערכות היחסים המורכבות שלנו עם עצמנו ועם אחרים. אי אפשר לנתק את הדברים, אבל בספרות ובשיח בין אנשים הם מנותקים. חשבתי על זה כ-20 שנים וזה התפוצץ לי לכתיבת הספר ב- 4 חודשים של כתיבה, בין ארבע לשש בבוקר, יחד עם הזריחה מעל הכנרת ולפני העבודה.
האם תמיד דמיינת שתכתבי ספר? כן! אפילו נזכרתי עכשיו שבמסיבת סיום של כיתה ו' הצגנו קטע של המקצוע שכל אחד חולם עליו, אצלי זה היה – להיות סופרת. אבל, אח"כ רציתי להיות מדענית. לא מתחרטת לרגע, כל דבר בא בזמנו. המדע נתן לי זווית מבט הכרחית בשביל התמונה המלאה.
2 צפייה בגלריה
צמרת הוצאה לאור
צמרת הוצאה לאור
צמרת הוצאה לאור
(צילום: ד"ר נועה קליש)
מאין הגיעה ההשראה לספר? הספר הוא מיפוי העולם השלם ולכן מקורות ההשראה הם רבים:
מחיי היומיום ההשראה שלי הגיעה מסיטואציות אמיתיות בין אנשים, מרגשות שלי שצצים כל הזמן ואופן התגובה שלי אליהם, מדברים שאני רואה בטבע כמו שלשול זוחל על הכביש, מתנוחות של יוגה שמדמות לי למשל שיווי משקל או תנועה.
מהמדע אני שואבת השראה כמעט מכל חוק פיזיקלי, שאני בודקת האם בעולם הרוח הוא גם תופס או איזה שינוי הייתי עושה לו כדי שיתפוס בכול העולמות. עולם החומר נותן לי השראה מהתנהגות מולקולות שאצלי בראש הן דוגמה להתנהגות כמו של אנשים, כי אצלי בראש הכול קשור להכול ודומה להכול. אז אני לומדת מהאופן שבה מולקולה "חשה" מולקולה אחרת כמו יחסים בין אנשים או תנועה הדדית או תקשורת. מים הם החומר הראשון שאני לומדת ממנו כי המחקר שלי בדוקטורט היה על המים. גם המפץ הגדול ותהליך ההתרחבות הזה הוא מקור השראה מטורף.
סיפור בריאת העולם התנ"כי והתנ"ך בכלל הם מקור השראה חשוב. לא מן הנמנע שגם זה חלק מן העולם ולכן את בריאת החומר בראי המדע עלי ליישב עם בריאת העולם התנ"כית. בעודי עושה זאת הבנתי פירושים חדשים של הרבה מילים תנ"כיות שפתאום אני מבינה אותן בצורה חדשה לכל פירוש אחר שמצאתי, כאילו נפתח בפניי איזה עולם חדש מתוך השפה העברית, שגם היא מקור השראה.
מה משך אותך לכתוב דווקא על הנושא הזה? המצוקה האישית בוודאות. העמוד הראשון בספר מספר על הצורך של הגיבורה להחביא את עצמה בשמיכת הפוך כי נמאס לה מהעולם ובייחוד ממי שהיא בעולם הזה. נורא עצוב. מהמקומות הללו מתחיל המסע שעושה הקורא עם הגיבורה, בחיים שלה, למציאת משמעות קיומית עבור עצמה ובני האדם בכללי, וכשהמשמעות שם, יש סיבה גם לשמוח והחיים יותר קלים ואפילו מספקים.
האם יש בספר מן המציאות? כן, אומנם הגיבורה היא אינה אני, אבל הסיטואציות לקוחות ברובן מהחיים שלי.
האם נתקלת באתגרים/ קשיים במהלך הכתיבה? כן. לפעמים לא התחשק לי לקום בבוקר לכתוב או לא מצאתי על מה לכתוב. אז הקדשתי זמן גם לדברים אחרים שהטעינו אותי, כמו שינה, קריאת ספרים, יוגה, הקשבה להרצאות ואז התוכן והמוטיבציה הופיעו בתוכי, כי פעלתי בסבלנות והכלה ובעיקר התמסרתי לאי הוודאות בשמחה. לא ידעתי מה תהיה התוצאה של הספר או אם בכלל אצליח לכתוב ספר שלם. אבל שמחתי על המסע שבגילוי והתרגשתי בכלל לחוות אותו.
מהו מסר שלך לקוראים? לכל אחד מאיתנו יש עולם פנימי מורכב וזו משימת חיינו למצוא את הייעוד הפנימי השקט, בלי הדרמות, שנותן לנו משמעות וחוסן נפשי להתמודד עם כל מה שקורה לנו. זה מסע לא פשוט, אבל מתגמל גם עבורנו וגם לסביבתנו.
מנין נולד שם הספר? יום הוא פעולת בבריאה בסיפור בריאת העולם וים הוא רקע שקט. שמתי לב שהמילה יום מכילה את "ו" הפעולה כאילו בוצעה פעולה על הים. זה הזכיר לי את יצירת "החלקיק האלוהי" בשוויץ- כשיצרו במאיץ חלקיקים חלקיק עם מסה מריק, כאילו ניתן לייצר משהו מכלום. אני מאמינה שכשכל אחד מאיתנו ילמד להכיר בים השקט שבתוכו, שהוא לא חומר, אבל יש להכיר בו כמו כל חומר אחר בגופנו, נהיה רגועים יותר ובעלי משמעות. אז נוכל לייצר הדדיות עמוקה בינינו שתביא את העולם למקום טוב יותר. לכן קראתי לספר בשם "יוֹם נוֹלָד מִיָּם".
האם את עובדת על משהו חדש בימים אלו? אני בעיצומן של העברת סדרת הרצאות בנושא הספר כי זו השליחות שלי - להעביר את מסרי הספר הלאה. בנוסף אני בעיצומו של כתיבת ספר נוסף, שיוסיף לתמונת "העולם השלם" את הצורך והסיבה לקיומם של שני המינים, זכר ונקבה, מעבר להתרבות שבטבע אפשר למצוא אותה גם כחד מינית. אני מנסה לחבר את החלק הפיזיולוגי- אבולוציוני עם החלק הרגשי. הספר הבא גם יעסוק בצורך שלנו בקרקוע לאדמה ואת חלקה בחיינו, זה לעומת הספר הראשון אשר עסק במים כחומר זורם ומהדהד, בניגוד לאדמה היציבה הסטטית.
יוֹם נוֹלָד מִיָּם הוא רומן בעל עלילה שלא תשאיר אתכם לרגע בשלווה, אתם תרצו ללגום את המילים כמו מים ולעבור את המסע הזה!
מראיינת- אלינור לוגסי ״יוֹם נוֹלָד מִיָּם״ – ד״ר נועה קליש הוצאת צמרת, 2022 לרכישה בחנויות הספרים ובאתר- NETBOOK